Merhaba Ubuntu Dostları,

Eski bir deyim vardır, “Acısı ile tatlısı ile bir yılı daha tamamladık.”  denirdi. İçinde o kadar acı olaylar vardı ki, 2016’yı bir daha anımsamamak üzere göndermek istiyorduk toplum olarak adeta. Ekonomik durgunluk, adeta savaş alanına dönen Güneydoğu. Ülkemizin dört bir yanında Ankara,  Taksim, Kızılay, Diyarbakır gibi bir çok şehrimizde terör örgütleri tarafından yapılan katliamlar. Kaybettiğimiz can’lar… Hele ki 15 Temmuz Darbe girişimi. Yıllarca, devletin içine sızan , adeta ülkenin tüm yönetimi ele geçirmiş bir hain örgütün Meclisi dahi bombalayacak cürette bir kalkışmaya girişmesi. Neyse ki, kendi içine yuvalanmış bu hain örgütü yine Güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi ile siyasetçisi, hükümeti, yöneticileri ve halkımızın dik duruşu bertaraf etti.

Bu darbe girişimi bize,  liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, Cumhuriyetimizin kuruluşunda koydukları ilkelerin, özellikle de Laiklik ilkesinin ne kadar önemli olduğunu bir kere gösterdi. Din kisvesi ardına saklanan bir cemaat, hele ki siyaset tarafından da desteklenirse, ülkenin bütünlüğüne ve varlığa hükmedecek cesarete ve güce erişebiliyor.  Atatürk’ün Nutuk’ta geçen aşağıdaki sözleri bize laiklik ilkesinin önemini daha iyi anlatmaktadır.

 "Bizi yanlış yola sevk eden habisler biliniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşlerdir. Saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz, görürsünüz ki, hep din kisvesi altındaki küfür ve alçaklıktan gelmiştir. Onlar her hayırlı hareketi dinle karşılarlar, halbuki hamdolsun hepimiz dindarız, artık bizim dinin icaplarını, dinin yasaklarını öğrenmek için şundan bundan derse ve akıl hocalığına ihtiyacımız yoktur. Milletimizin içinde hakiki, ciddi alimler vardır. Milletimiz bu gibi alimleriyle iftihar eder. Bu gibi alimlere gidin, bu efendi bize böyle diyor, siz ne diyorsunuz deyin. Fakat umumiyetle buna da ihtiyaç yoktur. Bilhassa bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Eğer bizim dinimiz akla mantığa uygun bir din olmasaydı mükemmel olamazdı, dinlerin sonuncusu olmazdı.

"Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müridler, meczuplar memleketi olamaz."

Herkesin, özellikle de bu ülkeyi yönetmeye talip olan ve tüm yönetenleri ile adaylarının öncelikle NUTUK’ u baştan sona okumalarını tavsiye ederim. Zira bu ülkenin kuruluş tarihi bilmeyenlerin, ülkemizi yönetmemeleri gerekir.

Değerli Dostlar, yeni umutlar, yeni hayaller ile yeni yıla başlarken daha ilk saatlerinde 39 canımızı kaybettiğimiz Reina  katliamı ile 2017’nin de yeni acılara gebe olduğunu kavrayıverdik. Arkasından İzmir’imizdeki hain saldırı geldi. Aynı Hasan Tahsin gibi  bir Fethi Sekin çıktı da,  kendi canı pahasına onlarca vatandaşımızın canını kurtardı.  Gün geçmiyor ki El Bab’dan, Güneydoğu’dan yeni şehit haberleri gelmesin.. Bu yıl da kolay geçmeyecek anlaşılan.. Bu vesile ile ülkemizin bekası için canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, anıları önünde saygı ile eğiliyorum.

Tabi işin bir de ekonomik tarafı var. 2.99 TL ile  2016  yılına başlayan Dolar, 3.97’yi,  3.22 ile başlayan Euro, 4.16’yı gördü. 2016 kayıp bir yıldı, ekonomik açıdan 2017 ‘de farklı olmayacak gibi gözüküyor… Bir yılda % 30’u  aşan bir devalüasyon yaşamış olduk, bu kısaca % 30 fakirleştik anlamına geliyor. Ülkemiz ve insanımız bu yaşananları hak etmiyor. . Yöneticilerimizin, artık yapay sorunları, günü birlik politikaları, bir kenara bırakıp, tamamen ekonomiye fokuslanmaları, üretimi artıracak, istihdam yaratacak politikalara yönelmeleri gerekmektedir.

Değerli Dostlar, Ubuntu’nun içeriğinde de göreceğiniz gibi her şeye rağmen bu ülkenin geleceğine olan inancımızı sürdürüyor, tüm krizlere rağmen yatırıma devam ediyoruz.  Bu sene sonuna kadar kapasite artışı ve yeni yatırım olarak 4.5 milyon dolara yakın bir yatırımı tamamlamış olacağız.  Dynafoam board XPS ürünlerimizde , kapasitemizi 2 katına çıkaracak olan yeni hat yatırımımız, Mayıs ayında tamamlanmış olacak. Ayrıca artan kapasitemizle paralel olarak ,3000 m2’si depolama, 4000 m2’si laminasyon üretim binası olacak şekilde toplam 7000 m2 kapalı alana sahip olacağız, 5 binamız da yıl sonuna kadar tamamlanmış olacaktır. 

Ayrıca,  2016 yılı içinde yaptığımız ARGE çalışmaları sonucunda mobilya ve  döşeme alanlarında  kullanılan ve nerede ise tamamı ithal edilen LDPE ‘den mamul sert köpük ürünleri de üretim gamımıza ekleyerek  Dynaprofil EDGE FOAM markası ile pazara sunduk.  Katıldığımız 2 fuarda hem yerli, hem de yabancı ziyaretçilerimizden yoğun ilgi gören ürünümüzün bize yeni ihracat kapıları açacağını, ülkemize döviz kazandıracağımızı da bu vesile ile görmüş  olduk.  

Bu vesile ile 26. yılına giren şirketimizin edindiği tecrübe ve birikimle ülkemiz için üretmeye devam edeceğimizi ve bu kararlılığımızı da özellikle vurgulamak istiyoruz.

Değerli Dostlar, yeni yılınızı kutluyor, başarılı bir yıl geçirmenizi diliyoruz.  Umarım 2017 tüm dünyada  barışın egemen olacağı  bir yıl olur.

Yeni sayılarımızda buluşana kadar dostça kalın.

METİN AKDAŞ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

   
  dinamik

YENİ HAT YATIRIMI İLE XPS ÜRETİM KAPASİTEMİZİ % 90 ORANINDA ARTIRIYORUZ

Yanı başımızda yaşanmakta olan savaşlar, topraklarımızdaki terör, darbe girişimleri , her gün gelen şehit haberleri,  kur artışları,  bunlara bağlı olarak da yaşanmakta olan ekonomik durgunluğa rağmen firmamız, ülkemizin geleceğine olan inancını muhafaza etmekte olup yatırımlarını durdurmadan sürdürmektedir. Halen yıllık 120.000.- m3 kapasiteye sahip olan Dynafoam board markalı XPS ürünlerimizde kapasite artışına gidiyoruz. 2016 yılı sonu itibarı ile mevcut üretim kapasitesinin %80’ine ulaşan firmamız,  başladığı bu yeni yatırım, 100.000. m3 ilave kapasite getirecek olup,  toplam 220.000.-m3’lük bir üretim kapasitesine sahip olacaktır. 2 milyon dolar tutarında makine ve ekipman yatırımı yapılacak olan tesis 2017 Nisan-Mayıs aylarında devreye alınacak olup, hattın ilk bölümü olan, günlük 9 ton hammadde işleme kapasitesine sahip XPS Foam Extruderi, fabrika sahamıza inmiş ve montaj çalışmaları başlamıştır.   Hattın devamı olan kalibratör, çekme, yüzey tıraşlama, yan bini açma, boy kesme, sayma-istifleme, ambalajlama fırını gibi diğer makine ve ekipmanlar da Ocak ayının ortalarından başlamak üzere peyderpey fabrikamıza inecek ve montajı yapılarak Nisan ayı başında deneme üretimlerine başlanması hedeflenmektedir.Diğer taraftan bu yeni yatırımdan dolayı artan depolama ihtiyacı için de altyapısı tamamlanmış olan XPS Fabrika binamıza bitişik olan 10.000.- m2 alana sahip arsamızda, 3000 m2 depolama,4000 m2’si laminasyon üretim tesisi olmak üzere toplam 7000 m2 kapalı alana sahip olacak ve toplam 2,5 Milyon dolara mal olacak olan 5. Fabrika binamız Haziran ayı sonu itibarı ile tamamlanmış olacaktır.

Tüm bu yatırımlar ile siz değerli müşterilerimizin artan  istek ve taleplerini tam zamanında ve istenilen kalitede üretecek ve sevk edecektir. Firmamız ülkemiz için üretmeye devam edecektir.

     YENİ ÜRÜNÜMÜZ DYNA PROFİL EDGE FOAM

Firmamız, 20 yılı aşkın süredir polietilen yalıtım ve ambalaj malzemeleri sektörlerinde, siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Extruder polietilen ürünler üzerinde sahip olduğu tecrübe ve bu süre içerisinde edinmiş olduğumuz, müşteri odaklı çalışma disiplini ile her geçen gün ürün çeşitliliğimizi arttırmaktayız.2016 yılı itibari ile pazardan gelen talepler üzerine, büyük bölümü yurtdışından ithal edilmekte olan, yüksek yoğunluklu mobilya kenar şekillendirme ürünlerinin üretilebilirliği ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Koltuk, kanepe, minder, çanta, otomotiv, branda ve benzeri birçok ürüne ait kumaş kenarları ve dönüşlerde, kumaş yapısını ve dekoratif etkisini korumak için kullanılan “kenar şekillendirme ürünleri”, özellikle mobilya ve döşeme sektörlerinde önemli rol oynamaktadır. Kısa süre içerisinde, hedeflenen kalite parametreleri, üretim hattı modifikasyonları, ambalajlama ve pazarlama yöntemleri belirlenmiş ve deneme üretimleri ile gerçekleştirilmiştir. İlk ürünler, son kullanıcılar ile buluşturularak kullanım alanlarında test edilmesi sağlanmıştır.Ön hazırlıkları tamamlanan ürünlerimiz, “Dyna Profil Edge Foam” markası ile 2016 Intermob Mobilya Yan Sanayi ve Avrasya Ambalaj Fuarlarında müşterilerimize sunuldu. Sektörün önde gelen firmaları tarafından ürünlerimiz incelenmiş ve olumlu yorumlar alınmıştır. Gösterilen yoğun ilgi ve talep üzerine “Dyna Profil Edge Foam” ürünlerimiz, 2017 yılı başından itibari ile siz müşterilerimize sunulmaktadır. Dinamik Isı A.Ş, geçmişte olduğu gibi her geçen gün güçlendirdiği şirket tecrübesi ile müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam edecektir.        Teknik bülten için tıklayınız...   

1.       14.ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ VE TESKON+SODEX 2017 FUARINA KATILACAĞIZ

 

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON+SODEX 2017 Fuarı 19-22 Nisan 2017 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşecektir. TESKON+SODEX 2017 de gerçekleşecek olan kongrede mimar, mühendis, firma yetkilileri ve sektör temsilcileri Teskon+Sodex 2017 de bir araya gelerek önemli bilgilendirmelerde bulunacaklardır. 2017 yılında ‘Tesisat Mühendisliğinde Bütünleşik Performans’ teması altında düzenlenecek olan kongre de Dinamik Isı ailesi olarak kongrenin fuar bölümünde  yeni ürünlerimizi sergileyeceğiz ve  her zamanki yerimizde kuracağımız standımızda siz değerli dostlarımız ağırlayacağız.  Ayrıca, Mekanik Ürünler Satış Yöneticimiz Berkay ÖMÜR’ÜN hazırladığı“ VANA VE ARMATÜRLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ “ konulu sunumu da kongre bünyesindeki Yalıtım Konferansında sizlerle paylaşacağız.

İNTERMOB 2016 19. ULUSLARARASI MOBİLYA YAN SANAYİ, AKSESUARLARI, ORMAN ÜRÜNLERİ ve AHŞAP TEKNOLOJİSİ FUARINDA SİZLERLE BULUŞTUK

 

  22 Ekim -26 Ekim 2016 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Alanı’nda 7.  defa katıldığımız İntermob 2016 19. Uluslararası Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı’nda 5.salon 503D numaralı standımızda  yerimizi aldık.  Özellikle Dyna Profil Edge Foam adlı mobilya kenar şekillendirme ürünümüz başta Rusya, Avrupa, Türkiye Cumhuriyetleri, İran’dan olmak üzere yurtiçi ve  yurt dışı ziyaretçilerimizden büyük ilgi gördü. Tüm ziyaretçilerimize Dinamik Ailesi olarak teşekkür ederiz.

       22. ULUSLARARASI AVRASYA AMBALAJ ENDÜSTİRİSİ FUARI’NDA SİZLERLE BULUŞTUK

 

02 Kasım – 05 Kasım 2016 tarihlerinde  Avrasya Bölgesi’nin en kapsamlı ambalaj fuarı olan 22. Uluslararası Avrasya Ambalaj Endüstrisi Fuarı’na 9.  defa katıldık. Sektörün lokomotif firması olarak "AMBALAJDA DİNAMİK ÇÖZÜM” sloganımızla polietilen köpüğü plakalardan özel kesimli ambalaj ürünlerimizi, çok çeşitli ölçülerde köşe koruma profillerimizi sergiledik.  Dünya’nın yedi kıtasından standımızda gelerek bizimle bu heyecanı paylaşan tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz

2017 FİYAT LİSTESİ ŞUBAT AYI İÇERİSİNDE  YAYINLANIYOR   

 

Isı, Ses, Yangın, Su Yalıtımı, Havalandırma Ekipmanları, Ambalaj Ürünleri ve Endüstriyel  Converting Ürünler konusunda üretim ve satış yapan firmamız zengin ürün çeşitliliğini sergilediği güncel fiyat listesini Şubat ayı içerisinde  müşterilerine sunuyor.

2017 Fiyat listesinde ürün fiyatlarının yanı sıra  ürünlerle ilgili teknik bilgilere de ulaşabilirsiniz.

DİNAMİK YALITIM A.Ş. ,  Enerji Verimliliğini esas alan ve UNİDO, UNDP ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığınca da desteklenen iki projeyi birlikte yürüterek sistem entegrasyonunu sağladı.  

Dinamik Yalıtım, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması” ve “Enerji Verimliliği için Danışmanlık Hizmetleri” projelerini başarı ile tamamladı.

SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından desteklenen ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) , Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) işbirliği ile yürütülen “Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması” projesi 9 ay süren bir süreçten sonra 2016 Ekim ayında son buldu. Enerji Verimliliğine sistematik bir yaklaşımla ISO 50001 standartlarının altyapısını oluşturacak şekilde kendisini hazırlayan Dinamik Isı, enerji tasarruflarına anlık çözümler getirmek yerine enerji kullanımını sürekli izlenebilir hale getirerek kontrol altında tutmayı ve kalıcı çözümler getirmeyi hedefliyor.

Bu sürecin başlamasına ve kararlı bir şekilde yürütülmesinde üst yönetim iradesinin önemine vurgu yapan Dinamik ISI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdaş “Enerji Verimliliği, günümüzün en fazla üzerinde durulması gereken konularından biri ve Dinamik ISI olarak hizmet verdiğimiz sektör doğrultusunda enerji tasarrufunu amaçlayan bir firmanın bu konuya duyarsız kalması düşünülemezdi. Bu konudaki gelişmelerin daha fazla duyulması, gündemde tutulması ve Enerji Verimliliğinin ülkemizdeki tüm firmalarca önemsenmesi taraftarıyız. Burada en büyük sorumluluk firma üst yönetimlerine ait, çünkü onların iradesi olmadan bu anlayışın firma çalışanları tarafından benimsenmesi ve işletmelerde bir kültür değişimi yaşanmasının imkânı yok.” dedi.

Dinamik Isı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdaş, firma Enerji Takımı ve Enerji Verimliliği Danışmanları

Öncelikli olarak mevcut durum belirlendikten sonra, hızlıca faaliyetleri yürütecek olan Enerji Takımı belirlenip görev ve sorumlukların dağıtılması sağlandı. Proje kapsamında Dinamik Isı firmasına atanan danışmanlar da bu projede çalışmalara rehberlik edip kendi bilgi ve birikimlerini Enerji Takımına aktararak projenin doğru bir şekilde yürümesinde önemli rol oynadılar. Geçmiş dönemdeki enerji kullanım verileri incelenip sonraki dönemler ile kıyaslama yapılabilmesi sağlandı.

2012-2015 yılları arası Enerji Kullanımı ve Enerji kullanımına etki eden faktör trendleriEnerji kullanımlarına ait regresyon analizi ve grafiği

ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN İÇİN DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması projesi ile birlikte koordineli olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Avrupa Birliği ve Dünya Bankası ile ortaklaşa yürüttüğü “Enerji Verimliliği için Danışmanlık Hizmetleri” projesine de dâhil olan Dinamik Isı bu iki projeyi bir arada yürüterek yapılan çalışmaların daha verimli geçmesini sağladı. Schneider Elektrik firması uzman kadrosu tarafından Enerji Etüdü yapılarak daha farklı tasarruf noktaları tespit edildi ve hâlihazırda var olan aksiyonlara yenileri eklenerek zaman geçmeden uygulamaya konuldu.

Firmanın Enerji Yöneticisi Endüstri Mühendisi Can Göçmenler “Yapılan çalışmalarda en dikkat çekici konu düşük maliyetli önlemlerin azımsanmayacak tasarruf sağlamasıydı. 10.000.-TL’nin altında yapılabilecek 10 farklı aksiyon ile 2016 yılı sonunda yaklaşık % 6’lık enerji tasarrufu planlanıyor. Basınçlı hava sistemleri, chiller, elektrik armatürleri gibi enerji kullanıcılarında kolaylıkla uygulanabilecek olan çözümler bir süre sonra sonuç veriyor ve bu sonuçları görmek tüm çalışanların konuya ilgi duymasını sağlayarak diğer fırsatların bulunması için ilham kaynağı haline geliyor. Bu yaklaşım enerji maliyetlerine oradan da ürün maliyetlerine olumlu etki ediyor.” dedi.

Kompresör yükte boşta çalışma çalışma grafiği

Ekstruder termal kamera görüntüsü ve Enerji kayıplarının tespiti

Yapılan ölçümler ve hesaplamalar neticesinde yüksek maliyetliler dâhil olmak üzere toplamda %15’lik bir enerji tasarrufu sağlanabileceği öngörüldü ve gerekli aksiyonlar düşük maliyetliler başta olmak üzere uygulamaya konmaya başladı. 2017 yılı ortalarında tamamlanması planlanan iyileştirmelerin ardından Dinamik ISI tesislerinde elektrik tüketiminde 52 TEP/yıl (604.000 kWh) azalma meydana gelmesi öngörülmektedir. Buna bağlı olarak da 294 Ton CO2 eşdeğer karbon tasarrufu sağlanabilecektir.

EVLİLİK  

Çalışma arkadaşlarımızdan Eren ÖZKAN   Gülser ÖZKAN'la 22.01.2017 tarihinde  dünya evine girmiştir. Ömür Boyu Mutluluklar...

VEFAT  

Çalışma arkadaşlarımızdan Adnan ÇİMEN'nin babası Bayram ÇİMEN hayatını kaybetmiştir.Başta Adanan ÇİMEN olmak üzere tüm yakınlarına baş sağlığı diliyoruz...

  İYİ DİLEKLERİMİZ

        Planlama ve Mühendislik Müdürümüz olan Hakkı TATAR'IN oğlunun geçirmiş olduğu rahatsızlık dolayısıyla büyük üzüntü yaşadık.Dinamik Isı Ailesi olarak en kısa zaman da sağlığına kavuşmasını diler. Geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

Tüm Teknik Bültenlerimiz İçin Tıklayınız.

SON 3 AYDA ŞİRKETİMİZİ TERCİH EDEN PROJELER 

YÖRESEL ÜRÜNLER GELİŞTİRME MERKEZİ (İŞGEM)-GÜMÜŞHANE DYNAFOAM BOARD XPS KÖPÜĞÜ

BAYRAMPAŞA DEVLET HASTANESİ POLİKLİNİK ŞANTİYESİ -İSTANBUL DYNAFLEX RUBBER

SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ İNŞAATI -KIRŞEHİR  DYNAFOAM BOARD XPS KÖPÜĞÜ

SULTANHİSAR JEOTERMAL ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ-AYDIN TAŞ YÜNÜ

ÖZMEN 1 JEOTERMAL ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALİ -ALAŞEHİR TAŞ YÜNÜ

LM WIND POWER FABRİKA -BERGAMA  DYNAFOAM BOARD XPS KÖPÜĞÜ

BEYKOZ EĞİTİM KAMPÜSÜ ŞANTİYESİ -İSTANBUL DYNAFLEX RUBBER

ESKİ İZMİT PAZARI-SEKA PARK ARASI TRAMVAY ŞANTİYESİ- İZMİT

HARRAN  ÜNİVERSİTESİ ŞANTİYESİ-ŞANLIURFA DYNAFLEX RUBBER

ŞİRİNEVLER METRO İSTASYONU YANI KARA YOLLARI DEPO ALANI

YENİKAPI ETKİNLİK ÇADIRI FATİH-İSTANBUL DYNAFLEX RUBBER

ULUSLARARASI GÖÇ ÖRGÜTÜ GAZİANTEP CLİMAFLEX AL LEVHA

MUĞLA  475 YATAKLI HASTANE ŞANTİYESİ DYNAFLEX RUBBER

GEMLİK HASTANESİ ŞANTİYESİ-BURSA DYNAFLEX RUBBER

ANKARA ERYAMAN -MEB LOJMANLARI İNŞAATI

ÖĞRENCİ YURDU ŞANTİYESİ MERKEZ ÇORUM

PARK YAŞAM ATAŞEHİR KONUTLARI

MANİSA 2. ETAP HASTANE PROJESİ

MANİSA TOKİ HASTANE PROJESİ

KAPLANKAYA DİDİM ŞANTİYESİ

DENİZLİ ÇİVRİL STADI PROJESİ

YUNAK KONYA OKUL İNŞAATI

DİNAMİK ISI MAKİNA  YALITIM MALZEMELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

Merkez: 1203/4 Sokak No: 1/A Yenişehir 35110 İZMİR/TÜRKİYE 

Tel:+ 90 232 449 12 50  Fax:+90 232 449 01 34

dinamik  
dinamik
dinamik   dinamik